Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Λυκείου μας ημερίδα φιλολόγων των Γυμνασίων και Λυκείων των Δήμων Αγ. Βαρβάρας, Αιγάλεω και Χαϊδαρίου με θέμα ?Ιστορικότητα και Λογοτεχνία στα έργα της Αρχαίας και Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας καθώς και στα έργα της Ρέας Γαλανάκη? με την παρουσία της πολυβραβευμένης συγγραφέως την Τρίτη 26-2-2013. Στην εκδήλωση, την οποία οργάνωσε ο Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων κ. Νταβαρίνος Παναγιώτης σε συνεργασία  με  τους Διευθυντές των  δύο Λυκείων της περιοχής και το Διευθυντή του 2ου Γυμνασίου κ. Βυθούλκα Διονύσιο, υποδέχθηκε τους παρισταμένους ο Διευθυντής του 1ου Λυκείου κ. Λεμπέσης Αναστάσιος και συνεισηγητές στο θέμα ήσαν οι κ. Νταβαρίνος και Βυθούλκας. Στη δεύτερη συνεδρία η συγραφέας κ. Ρέα Γαλανάκη μίλησε για έργα της,  αποσπάσματα των οποίων υπάρχουν στα εγχειρίδια Γυμνασίου και Λυκείου, και απάντησε σε ερωτήσεις των παρισταμένων συναδέλφων σε μια επωφελή συζήτηση.

Θερμές ευχαριστίες σε όλους, ιδιαίτερα στην κ. Ρέα Γαλανάκη για την τιμή που μας έκανε με την παρουσία της, στον κ. Κοντοδημόπουλο Ανδρέα ? Σχολικό Σύμβουλο, στην κ. Δεληκάρη Παρασκευή ? Προϊσταμένη εκπ/κών θεμάτων Δ/νσης Δ.Ε. Γ Αθήνας, στον κ. Κορδή Νεκτάριο, πρόεδρο της Β ΕΛΜΕ και αιρετό εκπρόσωπό μας στο ΠΥΣΔΕ Γ Αθήνας και στην κ. Γασπαρινάτου Σοφία, ηθοποιό και Βοηθό Διευθυντή Σπουδών Ανώτερης Σχολής Δραματικής Τέχνης του Δήμου μας, η οποία διάβασε αποσπάσματα σχολικών έργων της συγγραφέως.